حوض نقاشی / مازیار میری

سیر داستان فیلم به چند سو میرود که ارتباطی با اصل قصه 

ندارد
این در فیلم های قبلی میری هم سابقه داشته است. مخصوصا قصه ک های فرعی ِ نا مرتبط با فیلم در پاداش سکوت

اتفاقاتی چون اشاره به تحریم کشور در مواد دارویی و به تبع آن بیکار شدن رضا (حسینی) نهایتا نه گره ای می افکند و  نه گره ی  را می گشاید. 

یک سال بیکاری شوهر معلم دبستان (فرشته صدر) کاملا بی ارتباط با داستان است و هیچ کمکی به پیش برد آن نمیکند.
جز تلاشی توسط کارگردان برای نشان دادن وضع بد مردم در سالهای اخیر!
تا آنجایی که شهاب حسینی در یک صحنه پشت مغازه نشسته است و از اینکه دوتا پاکت شیر 4000 تومان شده گلایه میکند. در حالیکه ما در کل فیلم اثری از تلاش فیلمساز برای  نشان دادن فقر در زندگی آنها مشاهده نمی کنیم.

دلیل رفتن پسر از خانه شاید با اینکه چرا مادرش فقط کتلت می پزد و یا پیتزا درست کردن بلد نیست و یا اینکه از وسائل شهربازی می ترسد قابل درک باشد (سوال اینجاست که چرا سال چهارم تازه اینها  را فهمیده است؟) ، اما دلیل بازگشت وی ابدا قابل فهم نیست؟

چه دلیلی باعث شده است که سهیل به خانه برگردد؟
اینکه رضا با مریم به مدرسه می آیند و توضیح می دهند که  خدا تو را یهویی به ما داد و این تقصیر ما نیست ، آیا تلاش و  دلیلی محکم برای اوست تا خانه ای را که چند روز رها کرده  و از معلمش خواسته او را به فرزندی قبول کند ، دوباره در آغوش بگیرد ؟!

اینکه شوهر معلم دبستان بیکار است و از این بابت به شدت  ناراحت چرا حاضر می شود بدون هیچ سوال و جوابی یک  نان خور به خانه اضافه کند ؟! یا حتی خود معلم .. با چه پشتوانه اخلاقی و منطقی با یک اصرار کوچک سهیل ،  فقط بخاطر اینکه از پدر و مادرش خسته شده براحتی حضور او را در خانه قبول میکند ؟!!

حتی اگر به سخنان وی با مریم در جلوی در توجه کنیم و حرکت او را مصلحت جویانه قلمداد کنیم ، چرا در ادامه هیچ گونه تلاشی جهت تنویر فکر سهیل نمی کند ؟!

آیا اینکه معلم دبستان کتلت درست کرده و کتلتش به اندازه  کتلت های مریم خوشمزه نیست باعث شده دوباره فیل  سهیل یاد هندوستان کند؟

شاید این برای یک بچه قابل توجیه باشد ولی برای افراد بالغ توجیهی در جهت اسکل شدنشان نیست.
بالاتر از آن برای من بیننده و میری فیلمساز

و اما در نهایت فیلم چه چیزی میخواید بگوید؟ دقیقا دارد چه  میگوید؟
اینکه بچه ای از خانه میرود و بی جهت برمیگردد برای ساختن  یک فیلم کافیست ؟!
بیکاری رضا و بیکاری شوهر معلم دبستان ،
تحریم دارو و گرانی
بیماری رضا و مریم چه ارتباطی با هم پیدا میکنند ؟!

شاید مثلا اگر در فیلم می دیدیم که غنای فرهنگی خانواده  رضا فقرشان را می پوشاند و آنها را در برابر فقر فرهنگی  و غنای مادی خانواده معلم دبستان قرار میداد ، شاید جای تامل در این قصه را باز میکرد

اما ...

به نظر من
بازیهای نگار جواهریان و شهاب حسینی اغراق شده است.
احتمالا علت این نه در ناتوانی بازیگران ،
که در شهرت بالای آنها و بیش از حد شناخته شدن شان توسط مردم است.
هرچقدر هم که بخواهند نقش سندرومی ها را بازی کنند  باز شهاب حسنی و نگار جواهریانند. باز در لحظاتی بازی آنها بیرون می زند و آشکارا درک می کنیم که در حال "نقش" بازی کردن هستند.

تصورم بر اینست که بچه (سهیل) بهترین بازیگر فیلم است

نمره من 5 از 10

/ 3 نظر / 35 بازدید
حامد همتی

سلام صالح جان! اصلا مهم نیست که منو یادته یا نه! اما من یادمه! اون عکس بالی گنبد نیمه کاره با منصور! گفتم که یادت بیاد نقدتو خوندم! خوب بود! غیر از یک تیکه با بقیش موافق بودم! مازیار میری تو سعادت آباد هم نشون داده که استاد سوزوندن سوژس! تو تین فیلم هم خیلی خوب نشون داد. همین سوژه ها تو فیلمای هالیوودی و اروپایی خیلی خوب به عمل می آن. نه به خاطر بازیگراشون (شون پن، هنکس و ...) که به خاطر کاگرداناشون (بری لوینسون و زمکیس) و پیشبرد روند داستان بود. همین. داستان فیلم حوض نقاشی به شدت آبگوشتیه. بازی جواهریان خیلی خوب بود. شهاب حسینی خیلی اغراق شده. امتیاز من 4 از 10 که هر4تاش به جواهریان

مجید

متنت رسیه ولی از اسکل استفاده کردی و می خواهد و نوشتی می خواید ... نمره من 6 از ده جواهریان و پسره خوب حسینی بد

شیدا

با شما کاملا موافقم. این فیلم تنها فیلمی بود که من تا انتها ندیدم و وسطهای فیلم دیگه مطمین شدم که کارگردان هیچ حرفی واسه گفتن نداره.یکی از موارد آزاردهنده فیلم وسواس عجیب غریب مادر به مرتب کردن آشپزخانه بود که واقعا مسخره بود و هیچ کمکی به فیلم نمیکرد. درکل فیلم مجموعه ای از اتفاقات بیربط بود! مخصوصا حضور یک معلم که هیچ بویی از اخلاق حرفه ای و حتی حس مادری نبرده!یه معلم به چه حقی بچه یه خانواده را پیش خودش نگه میداره و به اونها اجازه اعتراض نمیده؟؟ فقط چون در و همسایه میریزن بیرون و آبروریزی میشه؟؟ در دنیای واقعی!!! پدر و مادر اون بچه خونه را روی سر معلم خراب میکنن و میتونن ازش شکایت کنن!چرا چنین اتفاقی توی فیلم نمی افته؟چون پدر مادر عقب مونده هستند؟؟ فیلمی بود که سراسر توهین به شعور بیننده بود. و کسانی که ازش تعریف کردن همونهایی هستن که هرچیو که نمیفهمن فکر میکنن که لابد خیلی خوب بوده و بالاتر از سطح فهم و شعور اونها بوده! از نقد به جای شما متشکرم موفق باشید.